Kazek Urbańczyk
Wspomnienia i listy z Holandii

Rozdział poprzedni          Spis treści           Rozdział następny
Powrót do strony głównej
Stopka strony

24. Na co sobie pozwala X. prymas?!

Z listów:

10 lutego 1987

Prasa ostatnio atakuje kardynała Simonisa, którego papież mianował głową holenderskich katolików, i który robi, co może, by "myślenie holenderskich katolików pociągnąć w kierunku pożądanym przez Watykan", co wywołuje furie i wśród katolików i poza. Otóż na co sobie ostatnio kardynał pozwolił: Ośmielił się stwierdzić, że nie widzi niczego złego w tym, jeśli ktoś odmawia wynajęcia mieszkania parom homoseksualistów. Jego zdaniem "ten rodzaj dyskryminacji jest usprawiedliwiony, gdyż homoseksualizm nie jest tym, do czego Bóg stworzył mężczyzn i kobiety. Wiara rzymskokatolicka dopatruje się w stworzeniu przejawienia woli Bożej. A co od normy odbiega jest wypaczeniem. Kultura homoseksualna stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Gdy się go otwarcie głosi, jako coś normalnego, młodzi ludzie, w okresie formowania, mogą zostać niewłaściwie ukształtowani".

Stowarzyszenie Integracji Homoseksualistów w Społeczeństwie ma wytoczyć proces kardynałowi, oskarżając go o naruszenie 1 artykułu konstytucji, zakazującego dyskryminacji na jakiejkolwiek podstawie. Również Katolicka Rada do spraw Kościoła i Społeczeństwa uważa stwierdzenia kardynała za "całkowicie przestarzałe".

Osobną sprawę kardynałowi wytacza Narodowa Interdyscyplinarna Rada Feministek, za uwłaczające i dyskryminujące uwagi na temat "feministycznej teologii", która według kardynała stanowi poważne zagrożenie dla Kościoła i odciąga ludzi od Boga.

W dodatku kardynał nie wyraża zgody na przyjmowanie do seminariów duchownych ludzi żonatych lub niewierzących!

Straszny konserwatysta! Tak przecież mało powołań!

Ostatnio udał się do Rzymu szukając poparcia Kongregacji do spraw Wiary.

Może się chwilami wydawać, że jedyni normalni w tej Holandii to zielonoświątkowcy lub mormoni!

Góra strony

Rozdział poprzedni          Spis treści           Rozdział następny
Powrót do strony głównej